Novinka 16. dubna 2019 – Kategorie: Fortuna Libri

Kniha, která nám nedovolí zapomenout na peklo na zemi stvořené člověkem

Oskaru Gröningovi bylo dvacet jedna let, když jako přesvědčený příslušník SS nastoupil do služby v koncentračním táboře Osvětim. Jeho úkolem bylo vést záznamy o zabavených cennostech vězňů. I když Gröning věděl o jejich vraždění, svoji práci v Osvětimi omlouval i sám před sebou tím, že je jen účetní, a že se tedy na zabíjení nepodílí. Až za sedmdesát let ho německý soud v rámci jednoho z posledních velkých osvětimských procesů odsoudil za napomáhání při vraždě 300 000 Židů.

Reiner Engelmann se na základě rozhovorů a soudních protokolů probírá zastávkami na životní cestě Oskara Gröninga a procesem s jeho osobou. Procesem, který měl pro rodiny obětí koncentračního tábora mimořádný význam. Procesem, který na lavici obžalovaných neposadil jen Oskara Gröninga, ale také celou německou soudní justici. Díky tomu vznikla kniha, která nám nedovolí zapomenout na peklo na zemi stvořené člověkem a která každého z nás nutí položit si otázku, v jakém světě chceme žít.

O autorovi

Reiner Engelmann se narodil roku 1952 ve Völkenrothu. Po studiu sociální pedagogiky pracoval ve školství, kde se věnoval zejména podpoře čtenářské gramotnosti, prevenci násilí a vzdělávání v oblasti práv dětí a lidských práv. Pro školní třídy i dospělé pravidelně organizuje studijní cesty do Osvětimi. Je autorem a vydavatelem četných antologií a knih k aktuálním společenským tématům.

Knihu zakoupíte ZDE

« Novinka
Novinka »